seksjalibiido.jpg

Räägime tabu teemast – seks ja libiido

Täna arutlen teemadel seks ja libiido. Kahjuks on see teema paljudele tabu ja ei juleta sellest rääkida oma lähedaste või sõbrannadega. On loomulik, et elu jooksul meil libiido tase muutub ja aeg-ajalt kaotame huvi seksi vastu, aga vahel võib olla sellel kindel põhjus või seletus.

Mis põhjustel võime me oma libiidot kaotada?

 • Haigused – Paljud haigused ja mitte ainult suguhaigused võivad libiidot vähendada. Näiteks artriit, vähk, diabeet, kõrge vererõhk ja neuroloogilised haigused jne.
 • Ravimid – Mõned retseptiravimid, eriti antidepressandid.
 • Alkohol – Pokaal veini võib tuju tõsta, aga liiga palju alkoholi võib teha vastupidist ja libiidot vähendada.
 • Väsimus – Näiteks väikeste laste eest hoolitsemine ja sellega kaasnev väsimus ja kurnatus.
 • Menopaus – Menopausiga östrogeeni tase langeb ja see võib vähendada huvi seksi vastu. Samuti võib menopausi ajal esineda tupekuivust, mis võib vahekorra teha ebamugavaks ja valulikuks. 
 • Rasedus ja imetamine – Hormoonide muutused raseduse ajal ja imetamise ajal võivad seksiisule mõjuda pärssivalt. 
 • Samuti mõjub pärssivalt väsimus, kehakaalu/kehakuju muutus, beebi eest hoolitsemise surve ja ärevus. 
 • Veel mõned põhjused – stress (näiteks rahaline stress, tööstress), madal enesehinnang, negatiivsed seksuaalsed kogemused ja väärkohtlemine. 

Kuidas oma libiidot ja seksielu toetada?

 • Kui Sul jääb öösel und väheseks ja oled pidevalt kurnatud, püüa teha väikseid uinakuid päeval. Söö tervislikku toitu, mis sisaldab valku ja komplekssüsivesikuid.
 • See, kuidas Sa end oma kehas tunned, mõjutab seksi. Ebatervislik toitumine ja vähene liikumine võivad põhjustada madalat enesehinnangut.
 • Libiidot suurendavad toidud ehk afrodisiaagid –  avokaado, banaan, viigimarjad šokolaad, seedermänni seemned, vürtsid nelk ja ingver on kõik väidetavalt suured afrodisiaagid.
 • Mediteeri – Uuringud näitavad, et stress mõjutab naiste seksielu rohkem kui meestel. Stressi vähendamiseks mediteeri, tee joogat, käi looduses jne. Kui Sul on raske seksi ajal keskenduda ja muremõtted hiilivad ligi, siis toimi samamoodi nagu meditatsiooni ajal. Mõttesse, võivad tulla igapäevaelu tegevused ja toimetused. See on normaalne, sest eriti meil naistel on raske keskenduda ainult ühele tegevuse. 
 • Püüa oma partneriga taas ühendust leida –  hea harjutus on selleks keskenduda 5 minutit partneriga vaikuses lihtsalt üksteisele silma vaadates. Südamest südamesse, see võib olla raske, tuua ülesse erinevaid emotsioone, aga usu mind sellest on abi :). 
 

Kati Lehepuu-Söödor on hingamisterapeut. Kati tegeleb traumatöö, meditatsioonide ja naiselikkuse programmidega. Palusin Katil jagada oma mõtteid seksi ja libiido teemal. Kuna ma ise olen tema hingamisteraapia seansil osalenud ja võtsin osa ka naiselikkuse väljakutsest ja jäin väga rahule. Mulle väga meeldib Kati lähenemine, sest ta on võtnud naiste hingeelu oma südameasjaks :).

Kati kiri muutmata:

Naiste jaoks on intiimne lähedus ja orgasmi kogemine seotud turvatunde, alistumise, lõõgastuse ning neuroloogiliste ühendustega.

Mida mõtlen neuroloogia osaga? Kui oleme seksinud 1 aasta või 5 aastat valdavalt sama mustri järgi (sama eelmäng, liigutused, poosid, hõõrdumine, vibratsioon), siis meil on ajus ühendused, mis on seotud mõnu tekkimise ja lubamisega. Ja kui siis seksi ajal ei ole nii nagu neuroloogiliselt on sisse kõnnitud rada, siis esialgu ei tule ka orgasmi ja lõõgastust. Hea on anda endale aega ja tulla tagasi füüsiliste aistingute juurde, südamelöögid, puudutused nahal, sügav kõhuhingamine.

Kui üks naine ütleb mulle, et magamistoas “kohalolu” ja orgasmide saamine on talle väga raske, siis esmalt ma küsiksin, kas teda on seksuaalselt väärkoheldud või füüsiliselt vigastatud. Teiseks, kas tarbib antidepressante, beebipille, unerohte, rahusteid. Sest need kõik mõjutavad ka naise aju, keha ning loomulikult seksuaalsust. 

Ja kolmandaks, kui vastati eitavalt kahele esimesele küsimusele. Kuidas on lood teiste naudingutega elus? Ehk muud meeldivad tunned ja kogemused. Mõtle kaasa, millised naudingud võivad naise elus olla? Näiteks seks partneriga, seks üksi, maitsed, lõhnad, hellitused, liikumine, ühendust teiste inimestega, pere, sõbrad, ühendus loomadega, loodusega, muusika, helid ja hääle tegemine, kultuur, kunst, reisimine, hobid, mis on nagu meditatsioon, elamused, hingamine, flirt, fantaasiad, puudutused, meeldivad kehalised kogemused, huumor, mängulisus, energiline tunne saab olla nauding ja ka lihtsalt vaikuses puhkamine võib olla nauding.

Kui terve naise päev, terve elu, on minuti pealt ära planeeritud, töö või elustiil on väga maskuliinne, mehelikus energias, (sh pereemad), toit on üksluine, sest süüakse liiga range kava järgi ja ka keelatakse endale häid maitseid, isegi küpsise lõhn tekitab süütunnet, pole aega loovuseks ega ka lõõgastumiseks ja v-o enam ei osatagi seda teha, siis naisel (ja ehk ka tema partneril) on ikkagi ettekujutus, ootus, et kui astub mehega või üksi magamistuppa, siis peab ta minutiga märjaks minema ja igas erogeensest punktist vägevaid orgasme saama. 

Leian, et naistele on loodud seksuaalsusest ebaterve pilt. Paljud naised tunnevad end süüdi või “poolikult”, et nende orgasmid pole sellised nagu kuskil kellegi kirjeldust on kuuldud. Me kõik oleme erinevad ja see ongi ilus. Aga oma keha saab loomulikult õppida lõdvestuma, tervendada traumasid, eksperimenteerida partneriga või üksi, usaldada oma fantaasiatest tekkivat kirge, mitte tunda süüd või häbi.

Naisele kogemiseks 🙋‍♀️

🌟 Pane käima mõnus muusika, lama selili ja sulge silmad, kui see on sulle mugav. Hinga pikalt ja laiendavalt nina kaudu sisse, kõht tõuseb. Hinga pikalt ja justkui aina enam gravitatsiooni tundes nina kaudu välja.

Mõne minuti pärast aseta käed alakõhule, munasarjadele või emakale. Hinga nina kaudu sisse, loe soovi korral umbes kuueni ja siis ava suu ja hinga õhku puhudes pikalt välja, kopsud täiesti tühjaks. Tunne oma keha soojust, kontakti kõhuga ning hingamise voolamist. Mõne minuti pärast liigu järgmise sammu juurde, kus võid avada oma jalad või sirutada käed välja, peopesad üleval. Hinga aeglaselt nina kaudu sisse ja välja ning korda mõttes või lausu valjult mantrat: “Mul on turvaline tunda ja kogeda. Olen naudingutele avatud. Mul on turvaline tunda ja kogeda. Olen naudingutele avatud.”

🌟 Märka oma kehalisi aistinguid ning emotsioone, mis pinnale tulevad. See võib isegi tuua pisaraid ja vanade pingete vabanemise.

Paarina kogemiseks 👩‍❤️‍👨

🔥 Istuge partneriga vastamisi, võid istuda ka oma mehe süles. Mugavas asendis ja avatud olekus tajuge oma hingamist, silmad võivad olla alguses suletud. Siis ühildage oma hingamise rütm, nii et hingate mõlemad samaaegselt nina kaudu sisse, kõht on pehme ja paisub ning hingate nina kaudu välja, kõht tuleb veidi sissepoole tagasi. Kui olete seda mõnda aega suletud silmadega teinud, siis proovige avatud silmadega. Sügav ja laienev hingamine, samas rütmis, tajutav sünkroonsus. Väga ilus, kui tuleb naer ja nali, tundeid ja mängulisus ning erutus. Seks ei pea olema tõsine ja igav!  

🔥 Millegi uue proovimine kasvõi koos hingamise näol toob teid intiimsel tasandil sügavamasse ühendusse. Harjutust võib teha kas enne seksi eelmängu osana või siis muul ajal läheduse nautimiseks.

Kui oled ühe või mõlemad ära proovinud, siis jaga oma kogemust (soovi korral privaatselt) või anna märku, kui tekkis küsimusi.

Jälgi Katit Instagramis @kati_katio, küsimuste korral kirjuta talle kati@hingamisruum.ee

Kommenteeri

avatar