Head vaimse tervise teadlikkuse nädalat!

Kuna on käimas rahvusvaheline vaimse tervise nädal siis otsustasin Sinuni tuua mõned nõuanded kuidas maandada ärevust ja stressi. Eriolukorra tõttu oleme pikalt kodus püsinud ja paratamatult veetes 24/7 aega ainult oma perega on pinged kergelt tekkima. Eriti nendel vanematel, kelle lapsed on koduõppel. Igas olukorras on midagi positiivset ja praegu on hea aeg tegeleda tegevustega milleks Sul varem aega ei olnud:

  • Veeda aega looduses. Tee trenni värskes õhus, mine jooksma või jalutama. Treeningu ajal eraldab keha kemikaale mida nimetatakse endorfiinideks. Endorfiinid on nö. õnnehormoonid, mis loovad heaolutunde peale 20-30 min. mõõdukat kehalist pingutust. 

  • Loe raamatuid. Ma ei tea kuidas Sinuga lood on, aga minul on küll meeletu list raamatuid mida ma soovin lugeda, aga milleks mul kunagi aega ei ole. Nüüd kui viibime rohkem aega kodus, jääb meil aega ka lugemiseks. Soovitan lugeda mõnda uut raamatut või taasavasta mõni ammu unustatud lemmik. 

  • Veeda rohkem aega valmistades tervislikku ja maitsvat toitu nullist. Töödeldud toidus on palju lisatud suhkruid, säilitusaineid ja muud ebatervislikku. Parim variant on valmistada toitu võimalikult värsketest koostisosadest. Ka toidu valmistamine ja tervisliku toidu söömine vabastab meie kehas endorfiine.

  • Pole paremat aega oma kodu korrastamiseks ja organiseerimiseks. Vabane asjadest mida Sul enam vaja ei lähe. Mida vähem Sul asju on seda vähem tekib segadust ja sellega kaasnevat stressi.

  • Mediteeri. Meditatsioon ei ole kõigile, aga anna sellele võimalus. Kasuta mõnda juhendatud meditatsiooni videot/app’i või istu lihtsalt vaikselt ja täida päevikut. 

Toidud mis võivad alandada stressi:

  • Kõiksugu rohelised köögiviljad nagu brokoli, lehtkapsas, spinat, kapsas jne sisaldavad magneesiumi. Magneesium võtab osa rohkem kui 300 elutähtsast ensümaatilisest reaktsioonist, milleks on näiteks geneetilise informatsiooni edastamine ja on vajalik vitamiinide, mikroelementide omastamiseks, aminohapete aktiveerimiseks. Ka energiatootmine, vererõhu reguleerimine, vere glükoosisisaldus,  lihaste ja närvide töö kuulub magneesiumi funktsioonide hulka. Stress ja vähene köögiviljade tarbimine suurendab magneesiumivajadust.
  • Muna, kala, kana- ja kalkuni liha, kõrvitsa- ja seesamiseemned sisaldavad aminohapet nimega L-trüptofaan. L-trüptofaan osaleb serotoniini ja melatoniini sünteesis, mis reguleerivad meeleolu ja vähendavad stressi.
  • Roheline tee sisaldab aminohapet L-teaniin, mis toetab närvirakkude vahelist suhtlust ja seeläbi aitab tekitada heaolutunnet. Teaniinil on ärevusevastane ja rahustav toime ning see võib suurendada serotoniini ja dopamiini tootmist. 

Kuna stress mõjutab ka meie immuunsüsteemi on vaimse tervise eest hoolitsemine ülioluline. Vähenda oma elus stressi tekitavaid faktoreid ja toeta oma närvisüsteemi tervisliku toiduga.

Püsige Terved!

maanda_stressi_looduses.jpg

Kommenteeri

avatar